Valge mesikas

2,00

Kirjeldus

Valge mesikas

 

Otsetõlkes inglise keelest võib tuletada, et mesikas on parim liblikõieline kultuur mesilastele. Kui panna sinna kõrvale kasulikud omadused mullale võib julgelt öelda, et mesikas on parim vahekultuur Eesti oludes.

Mesika kasuks Eestis räägivad faktid:

*Hea talvekindlus, kuid vajab happelistel põldudel lupjamist- pole talvekindel happelisel maal. pH mõõdukas 6.5, kui pH<6 tuleb põldu kindlasti lubjata.

* Ühe suurima haljasmassiga meekultuur

* Väga suure meeproduktiivsusega.

* Sobib hästi teiste madalamate vahekultuuridega (näiteks valge ristiku ja keerispeaga).

Eeriksaares on mesikas külvikorras koos keerispea ja valge ristikuga. Külv ühe korraga. Oleme jäänud kg suhtele 10kg-10kg-10kg, keerispead (min 6kg)  ja  valget ristikut (5 kg) võib panna vähem. Eesmärk sellisel külvikorral on mahekasvatuses maa parandamine läbi vähese mulla keeramise ja N-siduvate taimede suur osakaal. Sellisel külvimeetodil välistad umbrohud ja vabaned tülikatest juur-umbrohtudest. Meil oli probleem põld-piimohakaga ja vähesel määral orasheinaga.

Esimesel aastal on valdav keerispea, hea oleks sügisel mitte keerispea seemet koristada vaid selle asemel põld niita või purustada (ca 15-20 cm kõrguselt). Teisel aastal on mesikal pikkuse kasvuaasta, kui oled eelneva aasta sügisel niitnud võrsub mesikas paremini.

Kui soovid võtta mesika seemet ei ole vaja niita, vaid oodata sügiseni. Mesikas valmib ebaühtlaselt, kuid on kombainiga koristatav. Mee produktiivsuse mõttes on parem niita mesikas kohe pärast õitsemist, et sügisel saaksid mesilased viimase korje valgest ristikust. Kolmandal aastal on põhiline kultuur valge ristik. Soovitame kasvatada pigem kõrgemaid valge ristiku sort, need tagavad parema meesaagi ja on haljasmass rohkusega põllule paremad.

Selline külvikord võimaldab hästi neljandal aastal kasvata köögivilju või sügisel külvatavaid püsikud/teraviljasid/ristõielisi.

Pärineb mahekasvatusest Kesk-Eestist. Sort puudub- metsik variant. Kasvab kuni 2.8 pikkuseks. Seemnes võib esineda vähesel määral ristiku seemneid.

NB! Valge/kollane mesikas võib muuta meemesilased impulsiivsemaks.

 

Seeme ei ole sertifitseeitrud! Pannes ostukorvi 1, saad 1 kg seemet, pannes 25=25 kg